Novinky

Zařadí se Trutnov mezi hokejová velkoměsta
24.06.2021

Zařadí se Trutnov mezi hokejová velkoměsta

Trutnov 24. 6. 2021

V ne příliš tradičním hokejovém městě vzniklo neobvykle moderní centrum pro výchovu hokejistů. Zajímavé je o to víc, že otcem myšlenky a zakladatelem centra je ruský hokejista Pavel Fedulov. Ten je odchovancem akademie CSKA Moskva, a rovněž bývalým hráčem tohoto týmu. Do Trutnova, kde mimo jiné pomáhal tamním Drakům ve druhé lize, jej život zavál před šesti lety. V současné době přijal místo generálního manažera druholigové Nové Paky, ale v Trutnově zůstává, a právě tam otevírá hokejové centrum nejmodernější nejen ve Východních Čechách.

FEDULOV Hockey Center, jak se 25. června otevírané sportoviště jmenuje, disponuje vskutku řadou, i v hokejově vyspělém Česku, nevídaných možností. „Ano, použili jsme nejmodernější technologie, které nám pomůžou v oblasti diagnostiky a tréninku“, nastínil Pavel Fedulov s doplněním, že nejnápadnějším tréninkovým nástrojem bude asi tzv. Skatemill. Jedná se o nejmodernější hokejový bruslařsky trenažer HST od HDTS, na němž mohou hokejisté při brusleni nacvičovat střelbu za jízdy, přihrávek a dovedností stikhandlingu, a zároveň zjistit biomechanickou analýzu techniky bruslení, což opět zvyšuje kvalitu trénování a dává možnost zaměřit se na detailní práci.

Centrum nabízí ale i další diagnostické možnosti, a to na platformě beeSPORT, jež je využitelná pro různé sporty. „Tyhle stroje pomůžou zjistit celkový fyzický stav a specifickou připravenost sportovce. Systém udělá podrobný report a trenér vidí celý obraz toho, nač se ve své práci zaměřit. Takový report se dá udělat i pro celý tým, skupinu jednotlivců aneb individuální pro každého hráče zvlášť. Výsledky pak můžou být porovnány mezi sebou a díky komplexní databázi i se světovými normami dle veku a úrovně sportovce,“ uvedl dále Fedulov a dodal, že následně může nastoupit program Lux Trainer, který zjednoduší práci trenérovi tím, že mu na základě výsledků testů pomůže zůstavit tréninkový plán.

Další novinkou v Trutnovském centru je tréninková virtuální realita. V tomto případě hráč trénuje ve speciálních brýlích různé hokejové situace, což mu pomáhá zlepšit návyky a herní myšlení. „Perfektní to je i pro gólmany ve smyslu tréninku rychlosti reakce a vyhodnocení herních situací. Při tom k tréninku nepotřebuješ skoro žádnou vystroj, jen speciální přistroj a můžeš trénovat třeba v legendární Madison Square Garden,” uzavřel Fedulov.

Jak se činnost centra projeví na trutnovském hokeji, který letos přišel o druholigovou licenci, neuvidíme hned. Spíše během během pěti až deseti let. Vypadá to ale, že o klienty nejen z řad malých hokejistů nebude mít nouzi. Každého hráče činí jedinečným jeho unikátnost, ale naučí-li se český hokej postavený na chytrosti a kreativitě, pracovat s těmito systémy a nástroji, a především smysluplně využívat jejich výsledků, může to v rámci sílícího boje na světovém hokejovém poli znamenat nejen nutnost, ale právě pro chytrý a zkušený hokej i tu v současnosti tolik potřebnou výhodu.